Protezavimas kai trūksta vieno danties

Vienos danties protezavimasPaprasčiausia protezavimo forma yra vieno trūkstamo danties protezavimas. Pacientams nesunku suprasti, kad jų dantis yra šaknies laikomas vainikėlis. Kai dantis sugenda ar suskyla, tačiau pati šaknis sveika, reikia pakeisti tik vainikėlį. Tačiau jei šaknis nebėra gyvybinga ar jos visai nėra, būtinas alternatyvus pakaitalas.

Dantų tiltelis

Dažniausiai naudojamas vieno trūkstamo danties pakaitalas yra trijų dalių dantų tiltas. Renkantis šį metodą, ant abiejų trūkstamo danties pusėse esančių dantų uždedami vainikėliai. Pagaminama trijų vainikėlių juostelė, kuri nutiesia tiltą nuo vienos trūkstamo danties pusės iki kitos. Šis gydymo metodas turi keletą privalumų, tokių kaip šie:  Tiltas visam laikui įtvirtinamas savo vietoje, tai nėra išimama protezinė konstrukcija.  Iš esmės šį gydymo būdą žino beveik visi pacientai. Gana nebloga estetinė išvaizda. Dantų gydytojai atlieka gana nesudėtingas šiam gydymui reikalingas procedūras.
Kadangi trys dantys sudaro tiltą, deja, jei prireikia taisyti vieną dantį, tenka taisyti visą protezinę konstrukciją (tiltą). Iš pradžių tai gali atrodyti kaip pats blogiausias trūkumas, tačiau pacientams, kurie per savo gyvenimą daug kartų taisė dantis, labai svarbu užkirsti kelią komplikacijoms. Dar vienas trūkumas yra potenciali trūkstamą dantį supančių natūralių dantų būklė. Jei vienas ar abu  atraminiai dantys tokių problemų, kaip trumpos, nesveikos šaknys ar šių dantų ankstesnis gydymas, gali neužtikrinti dantų tilto ilgaamžiškumo.  Be ne pagrindinis šio protezavimo metodo trūkumas yra tas, kad yra nušlifuojami gretimi dantys tam, būtų uždėti vainikėliai. Tai yra ypač didelis praradimas jei šie dantys buvo visiškai sveiki.

Prie vidinės dantų pusės tvirtinamas tiltelis.

Dar vienas trūkstamo danties protezavimo būdas yra pritvirtinamas prie vidinės šalia esančių dantų pusės tiltas, kurį uždedant gretimi dantys pakoreguojami tik minimaliai. Šio protezavimo metodo ilgaamžiškumas yra dar trumpesnis nei klaisikinio dantų tiltelio. Dėl to, kad šiam metodui yra reikalingas minimalus kitų dantų paruošimas, tai puikus protezavimo pasirinkimas jaunesniems žmonėms, kuriems dar gali būti per anksti dantis protezuoti naudojant dantų implantus ar tiltus.

Dantų proezai

Išimami daliniai dantų protezai taip pat gali būti naudojami siekiant pakeisti vieną trūkstamą dantį. Jie turi tokių privalumų, kaip palyginti žema kaina. Kiek dantų betrūktų, dantų protezų kaina išlieka beveik tokia pati žema. Deja, šie protezai nakties metu turi būti išimami higienos sumetimais. Kad ir kaip būtų gerai pagaminti dantų protezai, jie visad turiės laisvumo, tai sukelia sunkumus kramtant maistą ir kalbant. Dėl šių priežasčių daugelis pacientų atsisako minties savo trūkstamus dantis pakeisti išimamais daliniais dantų protezais.

Danties implantas

Galiausiai vieną trūkstamą dantį galima pakeisti vienu danties implantu, laikančiu vainikėlį. Šis implantas turėtų būti įstatytas beveik tokia pačia pozicija, kokioje buvo natūrali danties šaknis.  Pacientams nesunku suprasti, kad dirbtinė danties šaknis naudojama vainikėliui išlaikyti, taip, kaip anksčiau jį laikė natūrali šaknis. Dėl šios priežasties terminas „dirbtinė“ danties šaknis yra puikus danties implanto sinonimas.
Danties implanto pozicija gali būti skirtinga dėl kaulo nykimo, prasidėjusio netekus danties. Atrodo, kad žmogaus kūnas turi mechanizmą, kuris išlaiko alveolinį kaulą, kol jame yra dantų šaknys. Kai danties šaknis išraunama, kaulas pradeda nykti. Nors kaulas iškart nepradeda nykti sparčiais tempais, tačiau svarbu aiškiai suvokti, kad be danties ir jo šaknies galima netekti gana ženklaus kaulo audinio sluoksnio. Tai vėliau gali sukelti sunkumus atlikti implantaciją, nes nebelieka pakankamai kaulo laikyti dantų implantą.
Implantavimo atveju trūkstamam dančiui nereikia papildomos atramos, suteikiamos greta esančių dantų, taip pat jie nežalojami ruošiant, kaip kad tiltelio atveju. Danties vainikėlis ant implanto veikiau kyšo iš audinių, nei remiasi į juos, kaip ir natūralus dantis. Tokiu būdu atliktas protezavimas estetiškai atrodo daug natūraliau lyginant su dantų tiltu ar dantų protezais. Funkciniu atžvilgiu implantuotas dantis turi savo šaknį, kuri atremia dantų lanko spaudimą. Dantų tilto atveju krūvis perduodamas atraminiams dantims.
Dantų implantai turi ir keletą trūkumų. Renkantis šį variantą, gydymo laikas trunka ilgiau už bet kurį kitą. Iš visų galimybių pakeisti vieną trūkstamą dantį tai yra vienintelis būdas, kuriam reikalinga chirurginė procedūra. Dar vienas trūkumas, tai protezavimo implantais kaina. Tačiau implantų ilgaamžiškumas ir komfortas tai atperka.