Parodontozė, periodontitas ir širdies smūgis

Kodėl svarbu gydyti periodontitąParodontozė yra netikslus anomalios periodonto organų infekcijos pavadinimas.

Terminai parodontozė, apydančių liga ir periodontitas yra kilę iš žodžio „periodontas”. Šis terminas apibūdina periodonto organus, t.y. danties atraminę sistemą kaule (perio = esantis aplink, dont = dantis).

Ilgą laiką pašalinti bakterijas iš pacientų, sergančių periodontitu, dantenų tarpelių buvo neįmanoma, nes mikrobai buvo veisiami deguonies prisotintoje aplinkoje. Tačiau šios bakterijos atsiranda dantenų tarpeliuose, nes čia jas traukia deguonies trūkumas.

Buvo prieita ši klaidinga išvada: nėra bakterijų – nėra ir infekcijos, tai reiškia, kad tai turėtų būti medžiagų apykaitos sutrikimas – taigi, galūnė -ozė. Tai buvo galima įrodyti tik atlikus molekulinius – biologinius tyrimus, ištyrus bakterijų DNR. Vėliau mokslininkai sėkmingai veisė bakterijas ir terpėse, kuriose buvo mažai deguonies. Taigi, periodontitas taip pat yra ir infekcija, t.y. galūnė –itas.

Taigi, pavyzdžiui, artrozė yra sąnario degeneracija. Galimas daiktas, kad netinkamai įtempus sąnarį, kremzlėje atsiranda medžiagų apykaitos sutrikimų, o vėliau nusidėvi kremzlė. Kita vertus, artritas reiškia sąnario uždegimą, kilusį,  pavyzdžiui, po nelaimingo atsitikimo bakterijoms patekus į žaizdą.

Tai nėra tik žodžių žaismas, nes infekcijai reikalingas kitoks gydymas, nei degeneraciniam sutrikimui, o norint pradėti tinkamą gydymą reikalinga teisinga diagnozė.

Periodontitu teisingiau vadinti būtų periodonto organų nusidėvėjimą. Be to, Kilio mokslininkai įrodė, kad periodontitą ir širdies smūgius galima atsekti pagal tuos pačius pakitimus genotipe.

Faktas, kad abi šios ligos yra tarpusavyje susijusios, atrastas jau seniai. Tuo laiku mokslininkai ištyrė pacientus, sergančius agresyvia periodontito forma, siekdami ištirti genetinius pokyčius chromosomoje nr. 9. Genetionis aberantas, susijęs su šios ligos modeliu, buvo identiškas su pacientų, patyrusių širdies smūgį. Taip pat buvo ištirta agresyvaus periodontito forma ir pastebėta, kad tarp šios ligos ir širdies smūgio yra priežastinis tarpusavio ryšys.

Kadangi periodontitas yra susijęs su širdies smūgiu, odontologai turėtų žiūrėti į jį labai rimtai – anksti diagnozuoti ir kaip įmanoma greičiau išgydyti.