Kas yra dantų implantai?

kas-yra-dantu-implantaiNepaisant naujovių dantų gydymo srityje, milijonai žmonių neturi dantų, daugiausia – dėl dantų karieso, parodontzės (dantenų ligos) ar dantų pažeidimų. Daugelį metų  vieninteliai įmanomi trūkstamų dantų protezavimo būdai buvo dantų tiltai ir paprastieji protezai. Tačiau šiais laikais galima rinktis ir dantų implantus.

Kas yra dantų implantai?

Dantų implantai yra dantų šaknų pakaitalai, gaminami iš titano. Jie suteikia tvirtą pagrindą fiksuotoms karūnėlėms ir tiltams, taip pat ant jų gali būti tvirtinami išimami dantų protezai.

Kokius privalumus turi dantų implantai?
Dantų implantai turi daug privalumų, pavyzdžiui:

  • Gražesnė išvaizda. Dantų implantai atrodo ir jaučiami tarsi natūralūs dantys. Kadangi jie pagaminti taip, kad sugytų su kaulu, jie yra ilgaamžiai.
  • Lengviau kalbėti. Nešiojant jums prastai tinkančius dantų protezus, dirbtiniai dantys gali slydinėti burnoje, dėl to galite pradėti neaiškiai tarti žodžius arba murmėti. Įsistatę dantų implantus galėsite kalbėti nesijaudindami, kad jūsų dirbtiniai dantys pradės slydinėti.
  • Padidėjęs komforto jausmas. Kadangi dantų implantai tampa jūsų kūno dalimi, jie pašalina diskomforto jausmą nešiojant išimamus dantų protezus.
  • Lengviau valgyti. Laisvi dantų protezai gali apsunkinti kramtymą. Dantų implantai atlieka tokią pat funkciją, kaip ir jūsų natūralūs dantys, todėl galite užtikrintai ir najausdami skausmo mėgautis įvairiais maisto produktais.
  • Padidina savigarbos jausmą. Dantų implantai gali sugrąžinti jums šypseną ir taip padėti pasijusti geriau.
  • Pagerina burnos ertmės higieną. Dėl dantų implantų, priešingai, nei ant dantų tvirtinamo dantų tilto, nereikia nušlifuoti kitų dantų. Kadangi šalia esantys dantys nėra koreguojami, jūsų dantys lieka nepažeisti, jūsų burnos ertmės higiena tampa ilgam laikui geresnė. Taip pat atskirai įsriegti dantų implantai leidžia lengviau pasiekti tarpdančius, o burnos higiena pagerėja.
  • Ilgaamžiškumas. Dantų implantai yra labai patvarūs ir tarnauja daugelį metų. Tinkamai juos prižiūrint, dantų implantus turėsite visą gyvenimą.
  • Patogumas. Išimami dantų protezai ir liks išimamais. Dantų implantus galima naudoti norint pritvirtinti išimamus dantų protezus ir pašalinti nemalonių klijų poreikį siekiant išlaikyti dantų protezus vietoje.

Ar dantų implantavimas tikrai pasiseks?

Sėkmės koeficientas svyruoja priklausomai nuo to, kurioje žandikaulio vietoje įsriegti implantai, tačiau iš esmės dantų implantacija būna sėkminga 98% visų atvejų. Tinkamai prižiūrimi dantų implantai gali tarnauti visą gyvenimą.

Ar dantų implantus gali įsigyti bet kas?

Daugeliu atveju bet kuris pakankamai sveikas pacientas, galintis ištverti paprastą danties rovimo arba chirurginę burnos ertmės procedūrą gali apsvarstyti ir galimybę įsistatyti dantų implantus. Pacientai privalo turėti sveikas dantenas ir pakankamai kaulo danties implantui išlaikyti. Taip pat jie turėtų būti pasiryžę tinkamai prižiūrėti dantis ir reguliariai lankytis pas odontologą. Piktnaudžiaujančius tabako gaminiais, sergančiuosius nekontroliuojamomis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu ar širdies ligomis, taip pat pacientus, kuriems buvo švitinta galvos ar kaklo zona, turėtų išsamiai ištirti specialistai. Jei planuojate įsistatyti dantų implantus, pasikonsultuokite su savo odontologu apie tai, ar jie jums tinka.

Ar socialinis draudimas kompensuoja dantų implantavimo išlaidas?

Iš esmės šiuo metu socialinis draudimas nedengia dantų implantacijos išlaidų. Dantų gydymo išlaidų kompensacija galima apsidraudus sveikatą draudimo bendrovėse, ir tai priklausomai nuo  plano ir/arba dantų netekties priežasties. Visus klausimus, susijusius su jūsų individualiais poreikiais ir kaip jie siejasi su sveikatos draudimu reikėtų aptarti su savo odontologu ir jūsų sveikatos draudimo tiekėju.

Kokias procedūras apima dantų implantavimo procesas?

Pirmasis žingsnis dantų implantavimo procese yra individualaus dantų gydymo plano sudarymas. Gydymo planas pritaikomas pagal individualius jūsų poreikius, jį sudaro profesionalių specialistų komanda, specialiai apmokyta ir patyrusi burnos ertmės chirurgijos ir dantų protezavimo srityje. Ši komanda sudarys koordinuotą jūsų dantų gydymo planą, parinks geriausiai jums tinkančius dantų implantus.
Tuomet danties šaknies implantas, t.y. nedidelis gaminamas iš titano sraigtelis, bus įsriegtas į tą žandikaulio vietą, kurioje trūksta danties. Žandikauliui gyjant kaulas apsups implantą ir stipriai įtvirtins jį žandikaulyje. Gijimo procesas gali užtrukti nuo trijų iki keturių mėnesių.
Kai implantas suauga su žandikauliu, ant stulpelio pritvirtinama nedidelė jungiamoji galvutė, vadinama atrama, kuri tvirtai laikys naująjį dantį. Kad pagamintų vieną ar kelis naujus dantis, jūsų odontologas nuims jūsų dantų įspaudus ir sukurs jūsų sąkandžio modelį (kuris vaizduoja visus jūsų dantis, jų tipą ir išsidėstymą). Naujasis jūsų dantis ar keli dantys bus gaminami pagal šį modelį. Tuomet ant atramos bus pritvirtintas danties pakaitalas, vadinamas karūnėle.
Kai kurie pacientai vietoj vienos ar kelių atskirų dantų karūnėlių gali įsigyti įtaisus, tvirtinamus ant implantų, kurie pritvirtina ir išlaiko išimamus dantų protezus.
Taip pat jūsų odontologas naujųjų dantų spalvą priderins prie jūsų natūralių dantų spalvos. Kadangi dantų implantai tvirtinami žandikaulyje, dantų pakaitalai atrodo, jaučiami ir funkcionuoja visiškai taip pat, kaip ir natūralūs jūsų dantys.

Ar dantų implantavimas sukelia daug skausmo?

Dauguma dantų implantus įsistačiusių žmonių teigia, kad procedūros metu jaučiamas nedidelis diskomfortas. Procedūros metu yra taikoma vietinė anestezija, o pasak daugumos pacientų, dantų implantavimas yra mažiau skausminga procedūra, nei danties rovimas.
Implantavus dantį, nedideli skausmai gali būti malšinami nereceptiniais nuskausminamaisiais vaistais. Rekomenduojama švelni dieta, o kai kuiriais atvejais jos prireikia ir sveikstant.

Kaip prižiūrėti dantų implantus?

Dantų implantams reikalinga tokia pati priežiūra, kaip ir natūraliems jūsų dantims, t.y. valymas dantų šepetėliu, dantų siūlu ir reguliarūs dantų pasitikrinimai pas odontologą.